Защо е цялата тази надпревара към южния полюс на Луната
Защо е цялата тази надпревара към южния полюс на Луната
© Reuters
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Индийската космическа агенция успешно спусна космически кораб на южния полюс на Луната в сряда, мисия, която ще ускори амбициите в космоса на страната и ще разшири познанията за лунния лед, потенциално един от най-ценните ресурси на земния спътник.Ето какво се знае за наличието на замръзнала вода на Луната – и защо космическите агенции и частните компании я възприемат като ключ към създаването на лунна колония, добив на Луната и потенциални мисии до Марс.Как учените откриха вода на ЛунатаОще през 60-те години на миналия век, преди първото кацане на корабите „Аполо“, учени предполагаха, че на Луната може да съществува вода. Пробите, върнати от екипажите на „Аполо“ за анализ в края на 60-те и началото на 70-те години, изглеждаха сухи.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
През 2008 г. изследователи от университета Браун анализираха отново тези лунни проби с нова технология и откриха водород в малки мъниста от вулканично стъкло. През 2009 г. инструмент на НАСА на борда на сондата „Чандраяан-1“ на Индийската организация за космически изследвания откри вода на повърхността на Луната.През същата година друга сонда на НАСА откри лед под повърхността на Луната близо до южния полюс. По-ранна мисия на НАСА – Lunar Prospector от 1998 г., откри доказателства, че най-високата концентрация на лед е в сенчестите кратери на южния полюс.Защо водата на Луната е важнаУчените се интересуват от „джобове“ с древен лед, защото те биха могли да осигурят данни за: своеобразен запис на лунни вулкани материал, който кометите и астероидите са доставили на Земята произхода на океаните. Ако ледът съществува в достатъчни количества, той може да бъде източник на питейна вода за изследване на Луната и може да помогне за охлаждане на оборудването.Може също така да се разгради, за да произвежда водород за гориво и кислород за дишане, подпомагайки мисии до Марс или добив на Луната.
Договорът на ООН за космоса от 1967 г. забранява на която и да е държава да претендира за собственост върху Луната. Няма разпоредба, която да спира търговски операции.
Ръководеното от САЩ усилие за създаване на набор от принципи за изследване на Луната и използването на нейните ресурси( т.нар. Споразумения Артемида), е привлякло подписите на 27 страни. Китай и Русия не са подписали.Защо южният полюс е особено сложно мястоОпитите за кацане на Луната са се проваляли и преди. Руският кораб „Луна-25“ трябваше да кацне на южния полюс, но се излезе извън контрол при приближаването и се разби в неделя.Южният полюс – далеч от екваториалния регион, към който са били насочени предишни мисии, включително кацането на екипажа на „Аполо“ – е пълен с кратери и дълбоки урви.И САЩ, и Китай са планирали мисии до южния полюс.