Лидерите на БРИКС обсъждат критерии за разширяване на блока
Лидерите на БРИКС обсъждат критерии за разширяване на блока
Лидерите на БРИКС претеглиха правилата за приемане на нови членове в блока на развиващите се страни на срещата на върха в сряда, въпреки че разцепленията относно бъдещата му посока рискуват да подкопаят амбицията му да даде на „глобалния юг“ повече влияние в световните дела, предаде „Ройтерс“.
„Тежките“ страни от блока, Китай и Русия, искат да подсилят БРИКС на фона на повишеното напрежение в резултат на войната в Украйна и нарастващото съперничество на Пекин с Вашингтон.
Те се стремят да използват срещата на върха на 22-24 август в търговската столица на Южна Африка – Йоханесбург, за да „изковат“ групата, която включва също Бразилия, Южна Африка и Индия, в противотежест на Запада.
Но дългогодишните разногласия се появиха отново в първия ден от преговорите във вторник, особено от президента на Бразилия, Луис Инасио Лула да Силва, който каза, че групата не трябва да се стреми да съперничи на Съединените щати и на Групата на Седемте (Г-7).
Лула и колегите му Сирил Рамафоса от Южна Африка, китайският президент Си Дзинпин и индийският премиер Нарендра Моди се срещнаха за вечеря във вторник вечерта.
Въпросът за разширяването на БРИКС беше на първо място в дневния ред на срещата на върха и разкри видовете различия във визията, които отдавна тормозят блока.
Китай и Русия се стремят да разширят БРИКС, за да дадат на блока по-голямо глобално влияние. Рамафоса от Южна Африка заяви във вторник, че позицията на страната му е подобна на тази на Китай
Междувременно Бразилия е загрижена, че разширяването на БРИКС ще намали влиянието ѝ, въпреки че иска да види съседна Аржентина да се присъедини към блока.
Индийски служител, запознат с дискусиите между лидерите във вторник вечерта, каза, че Моди е посочил, че страната му е отворена за разширяване, но „трябва да има основни правила за това как трябва да се случи това и кой може да се присъедини“.
ЛИДЕРИТЕ ОБСЪЖДАТ КРИТЕРИИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО
Повече от 40 страни са изразили интерес да се присъединят към БРИКС, твърдят южноафрикански служители. Над 20 от тях са поискали официално да бъдат приети.
Въпреки че не се очаква нови членове да бъдат приети в БРИКС по време на срещата на върха, лидерите обсъждат рамка и критерии за присъединяване, подробности, които могат да бъдат включени в съвместна декларация, която трябва да бъде финализирана в сряда.
БРИКС остава разнородна група, варираща от Южна Африка, относително малка, която все пак е най-развитата страна в Африка, до Китай, втората по големина икономика в света.
Руският президент Путин, който се издирва с международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления в Украйна, иска да покаже на Запада, че все още има приятели. Но Индия, предпазлива от китайското господство, все повече се протяга към Запада, както и Бразилия.
Отвъд въпроса за разширяването, насърчаването на използването на местните валути на държавите-членки в търговските и финансови транзакции, за да се намали зависимостта от щатския долар, също е в дневния ред на срещата.
Южноафриканските организатори обаче казват, че няма да има дискусии за обща валута на БРИКС, идея, предложена от Бразилия като алтернатива на зависимостта от долара.