ООН към Русия: Спирате войната и Зеленски няма да говори
ООН към Русия: Спирате войната и Зеленски няма да говори
© Reuters
Албанският премиер Еди Рама, който ръководи заседанието на Съвета за сигурност на ООН, посветено на войната в Украйна в сряда, отговаря, на руския посланик в ООН Василий Небензя
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното с бюлетина в 17 часа. Всеки ден, директно в имейла Ви.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Руският посланик в ООН възрази на включването на украинския президент Володимир Зеленски в заседанието на Съвета за сигурност на ООН, посветено на войната в Украйна в сряда. Зеленски беше поканен да говори пред 15-членния орган, макар страната му да не е част от него.Това предизвика протеста на посланик Василий Небензя, който заяви, че заседанието е превръщано в шоу. Зеленски пред ООН: Окупаторът трябва да се върне в собствената си земяАлбанският премиер Еди Рама, служещ като председател на напрегнатата сесия, отговори с подигравка към Москва, която отдавна твърди, че инвазията не е война, а е „специална военна операция“, съобщава Ройтерс
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
„Искам да уверя нашите руски колеги и всички тук, че това не е специална операция на албанското президентство“, каза Рама, известен с язвителния си хумор, предизвиквайки приглушен смях в стаята.
„Има решение за това. Ако се съгласите, вие спирате войната и президентът Зеленски няма да вземе думата“, каза Рама, чиято страна е президент на съвета през септември.
Небензия каза, че сесията е била шоу и разкритикува Рама за това, което според него е политическа позиция, а не акт на неутрален пазител на процедурата.В опит да оправдае нахлуването си Москва каза, че амбициите на Украйна да се интегрира със Запада – включително с НАТО – представляват заплаха за националната сигурност на Русия.Когато му беше дадена думата след размяната на реплики, Зеленски предложи Русия да бъде лишена от правото си на вето като един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН като наказание за нападение срещу Украйна. Цитат на деня: Природното бедствие в Москва започна война и уби хилядиЗеленски потвърди позицията си, че единственият начин за траен мир е пълното изтегляне на руските войски и възстановяването на контрола на Киев върху територията му в границите от 1991 г. след падането на Съветския съюз.“Украйна упражнява правото си на самоотбрана. Подпомагането на Украйна с оръжие в това начинание, чрез налагане на санкции и оказване на всеобхватен натиск върху агресора, както и чрез гласуване на съответните резолюции, би означавало да се помогне за защитата на Устава на ООН“, заяви Зеленски, цитиран от БТА.Москва преживя и още едно унижение в сряда – този път на заседанието на Общото събрание на ООН. В изказването си пред членовете му президентът на Южна Корея Юн Сук Йел заяви, че е парадоксално постоянен член на Съвета за сигурност да получава помощ за инвазията си срещу суверенна държава от Северна Корея.Съветът за сигурност на ООН е единственият орган на международната организация, който има правомощията да приема обвързващи решения към държавите членки. Той има пет постоянни членове: Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция, и 10, които се променят всяка година. През 2023 г. те са Албания, Бразилия, Габон, Гана, Еквадор, Малта, Мозамбик, Швейцария, Обединените арабски емирства и Япония.
Всичко, което трябва да знаете за:
Войната в Украйна (5463)