Украйна набира позиции в контраофанзивата си, каза Столтенберг
Украйна набира позиции в контраофанзивата си, каза Столтенберг
© European parliament (Multimedia centre)
Йенс Столтенберг
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Украйна постига напредък с контраофанзивата, започнала през юни, за възвръщане на завзети от Русия територии, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в четвъртък, предаде „Ройтерс“.“Украинците постепенно набират позиции… Те успяха да пробият отбранителните линии на руските сили и се придвижват напред“, заяви Столтенберг пред евродепутати.Откакто започна своята офанзива, Киев среща трудности да пробие укрепените руски линии и е изправен пред нарастващи критики в западните медии за концентриране на сили на грешни места.
Столтенберг каза, че е трябвало да се очаква, че офанзивата ще напредва бавно.
„Никой никога не е казвал, че това ще бъде лесно“, отбеляза той. „Едва ли някога в историята сме виждали повече мини на бойното поле, отколкото виждаме в Украйна днес. Така че беше очевидно, че това ще бъде изключително трудно.“
Украински официални лица казаха през изминалата седмица, че техните сили са успели да пробият първата отбранителна линия на Русия, но сега са изправени пред други линии в райони, където Москва е имала време да изгради укрепления и минни полета.“Те напредват. Може би не толкова, колкото се надявахме, но постепенно печелят позиции“, каза ръководителят на НАТО. „Няколкостотин метра на ден, което означава, че когато украинците набират позиции, руснаците губят позиции.“ Украинският външен министър каза на критиците на контраофанзивата да млъкнатХвалейки украинските сили за техните постижения на бойното поле, той добави: „Отправната точка е, че руската армия беше втората най-силна в света. А сега руската армия е втората най-силна в Украйна. Това е доста впечатляващо за украинците.“Останките от дронове в РумънияНАТО няма никакви индикации, че останките от дронове, открити на румънска територия, са резултат от умишлена руска атака срещу Румъния, коментира Столтенберг.Украйна заяви в понеделник, че дронове са се взривили в Румъния по време на среднощен руски въздушен удар срещу украинско пристанище на река Дунав.
Румънски официални лица първоначално отхвърлиха украинските твърдения, но промениха позицията си в сряда, като министърът на отбраната Анджел Тълвар каза, че части от това, което може да е руски дрон, са паднали на румънска територия.
„Нямаме никаква информация, сочеща умишлена атака от страна на Русия, и очакваме резултата от текущото разследване“, каза генералният секретар на НАТО пред евродепутатите.Столтенберг подчерта рисковете от руски въздушни удари в такава близост до територията на алианса.“Това демонстрира рисковете от инциденти“, отбеляза той. „Независимо от този резултат (от разследването), това, което видяхме, разбира се, са много битки, а също и въздушни атаки близо до границите на НАТО.“ Украйна пак сменя стратегията след тайна среща и недоволство в САЩМосква е извършвала множество удари на голямо разстояние срещу цели на Украйна от началото на войната миналата година, а Украйна е съобщавала за предполагаеми руски оръжия, които са прелитали или са се разбивали на територията на съседни държави няколко пъти.При най-сериозния такъв инцидент в Полша бяха убити двама души от ракета, която падна близо до границата миналия ноември. Полша и съюзниците от НАТО заявиха по-късно, че става въпрос за заблудена ракета на противовъздушната отбрана на Украйна.
Всичко, което трябва да знаете за:
Войната в Украйна (5396)
