Емил Стойнев и Христина Козарева станаха двукратни шампиони на „Лъвско сърце`2017”

Доброволци по програма Еразъм от чужбина помагаха по трасето на ултра крос триатлона в Странджа
олемите победители във второто издание на ултра крос триатлона „Лъвско сърце“ станаха първенците от миналата година – Емил Стойнев с време 06:47:15 часа и Христина Козарева с 09:10:42 часа, като Стойнев дори подобри предишното си постижение с 24 минути.
В щафетата най-добре се представи отбор 3КА, в състав Георги Палазов (плуване), Владислав Гюров (колоездене) и Евгени Георгиев (бягане), с общо време, абсолютно равно с това на индивидуалния победител при мъжете – 06:47:15 часа.
В индивидуалната надпревара при мъжете втори и трети станаха съответно Дмитрий Ярошенко от Русия (08:02:45 часа) и Георги Вълчев (08:11:52 часа). При жените втора се класира Анелия Карагьозян с време 09:48:19ч, а трета с време 10:00:04ч до финала стигна Ася Борисова.
При щафетните отбори, номер 014 (Радослав Маринов, Калин Русев, Виктор Танков) достигнаха втори до финиша с общо за тримата време от 07:21:32 ч, а трети станаха отбор 023 (Найден Цанков, Николай Костадинов, Георги Огнянов) с време 07:22:38 ч.
Общо 145 участници се включиха във второто издание на ултра крос триатлона „Лъвско сърце“, което се проведе в района на Странджа планина и Приморско. Освен българските участници, имаше представители на Франция, Русия, Дания и Унгария. Имаше български участник – Николай Калчев, който беше дошъл специално за състезанието от САЩ, където живее. Чуждестранното участие беше подсилено и от доброволците – сред над петдесетте човека в екипа имаше група студенти по програма Еразъм, дошли от Словакия и Германия, за да помагат по трасето.
26 отбора от 27 стартирали завършиха щафетното състезание по трасето от 140 км с три дисциплини. При мъжете 49 състезатели от 57 общо стартирали се вместиха в контролното време от 13 часа. Някои завършиха буквални секунди преди затварянето на времевия прозорец.
Отборът на Община Приморско завърши успешно участието си в Ултра крос триатлон „Лъвско сърце“ с общо време от 9 часа и 51 минути. Плувецът Станимир Борисов записа време от 51:18 часа след 3 км. плуване. Станислав Савов с байка си извъртя разстоянието от 116 км за 6:05:59, а Радка Василева пробяга маршрута от 21 км за 2:52:41. Така бе оформен крайният резултат, който ги класира на 19 позиция, но е гордост за Приморско и доказва, че и в него има хора с „лъвски сърца”.
Дамското участие тази година бе силно, като от 7 стартирали при жените в индивидуалната категория Ултра, завършиха всички. Единственият дамски отбор в щафетата „Домакините” – Диана Алексиева, Иванина Томова и Мария Истаткова също финишира успешно.
Наградите бяха връчени лично от кмета на община Приморско д-р Димитър Германов. Освен парични, сред наградите имаше и много призове от Adidas, RAM Bikes, Beer Bastards и DoppelHertz.
„Състезанието мина успешно и без инциденти, което е изключително важно за нас като организатори“, заяви Филип Шавов, ръководител на състезанието. „Надяваме се всички, които тази година участваха за първи път, да са усетили, че събуждат своите „лъвски“ сърца“ и да се включат отново догодина”, допълни той.
Предизвикателството постави на изпитание състезатели с опит в плуването, планинското бягане или колоездене в две категории – индивидуални атлети и щафетни отбори от трима. Те трябваше да преминат трасе с обща дистанция от 140 км. в рамките на 13 часа. Състезателните маршрути минават покрай 4 природни резервата и 12 тракийски светилища. В регламента са включени традиционните за триатлон етапи, но с многократно увеличен обем: плуване в залив Перла – 3 км, планинско колоездене из Странджа – 116 км и бягане в резерват Ропотамо – 21 км.
Целта на събитието, съчетало спорта на открито с мистична култура и природа, е да събуди свръхчовешкото във всеки участник – неговото „лъвско“ сърце!
Организатори са Сдружение „Лъвско сърце“ и Община Приморско.
Състезанието се реализира благодарение на Община Приморско, Adidas, Bryzos, RAM Bikes, Great Wall, DoppelHerz, Българска федерация триатлон, EkoToi, Geopan, ComNet, Изворна вода Бачково, Захарни заводи, еЛек, Red Bull, DB Schenker и Пистови спасителни служби.