17 000 загуби! „Генералите“ са обречени никога да не побеждават

17 000 загуби! "Генералите" са обречени никога да не побеждават

17 000 загуби! „Генералите“ са обречени никога да не побеждават

Харлем Глоубтротърс е един от най-популярните баскетболни отбори в света.

Знаете ги, вероятно сте ги и виждали поне веднъж – легендарните шоумени вече години наред записват победа след победа в демонстративните си мачове, превърнали се в синоним на зрелищe. Играят навсякъде по света и шоуто е гарантирано. С история, датираща вече почти цял един век, Глоубтротърс не спират да обикалят света. И да побеждават.

Но чували ли сте за Вашингтон Дженералс? Не? Това също не трябва да е изненада, освен ако не сте ги гледали на живо срещу Харлем или не сте истински отдаден на играта фен.

„Генералите“ също са баскетболен отбор с дълга и богата история, която обаче е наситена със загуби. Почти всички от които са срещу легендарните Глоубтротърс.

Реално те са отборът с най-много загуби в историята – някъде около 17 000. Да, точно така, седемнадесет хиляди.

Всички са наясно, че Дженералс не трябва да побеждават големия си брат Глоубтротърс.

Просто нещата са такива.

Но не и през 1971 година, когато пред невярващите погледи на хиляди по трибуните в Мартин, щата Тенеси, Луис Херман Клотц бележи победния кош за Вашингтон срещу славния и зрелищен шоу отбор.

„Всички ни гледаха така, сякаш сме убили дядо Коледа“, разказва Клотц, който след края на кариерата си се занимава и с организацията и мениджмънта на отбора.

Който никога повече не стига до успех в дългото и доста, доста неравностойно съперничество.

Но пък въпреки многото загуби, да играеш за Дженералс не е чак толкова зле. Това разказва и Антоан Мадъкс, който е гард на отбора между 2007 и 2010 година.

„Прекарах едни от най-хубавите дни в живота си, играейки за отбора. Пътуваш с един от най-известните баскетболни тимове в света, което е доста, доста готино“, разказва бившият баскетболист, който мечтае за професионална кариера, но и тази на шоумен му стига.

Разказва, че за един вече бивш колежански играч, това е едно от най-добрите възможни неща. Обикаля из цяла Америка, както и в Европа и Азия, редом до великаните от Харлем.

„Определено беше страхотно. Случи се така, че в рамките на три години посетих 26 различни държави“, добавя той и споделя, че често се е случвало шоу мачовете да са в американски военни бази далеч в чужбина – включително Япония, Германия, Ливан и дори Афганистан.

Мнението му споделя и Дейвид Бърч, който също като него обикаля доста по света като баскетболист на „генералите“.

„Реално ми плащаха, за да пътувам, да пострелям тройки, а същевременно парите ми стигаха, за да се оправям с най-нормалните разходи обратно вкъщи“, връща се в спомените си Бърч.

Освен далечните пътешествие, Дженералс играят и в някои легендарни зали, като например „Медисън Скуеър Гардън“. Обетованата земя, запазена само за елитните колежани и НБА.

А Вашингтон до такава степен се превръща в синоним на „губещ отбор“, че дори и популярни телевизионни сериали, като например „Костюмари“ и „Как се запознах с майка ви“ използват името на отбора като препратка към очевидното.

Стига се дотам, че култовата поредица „Семейство Симпсън“ също намесва „генералите“ в свой епизод, в който известния клоун Кръсти залага всичките си пари на тях и… ги губи. Естествено.

Но животът в сянката на големия брат Глоубтротърс не е лесен. Играчи са напускали отбора по средата на турне, по средата на мач и дори… по средата на обяд. Просто защото звездите на Харлем трябва да ядат първи, за да раздават автографи след това.

Разказите от първо лице на баскетболисти, играли на високо ниво в колежа и след това превърнали се в „загубеняци в зелени екипи“, не са един или два.

А Бърч добавя, че реално всичко е част от сценарий.

Всеки знае какво ще се случи в първата и последната четвърт на мачовете. Във втората и третата наистина се играе, но в крайна сметка винаги Харлем печели.

„Дойдох като баскетболист, а си тръгнах като актьор“, казва още той.

Разбира се, понякога нещата не вървят по план, като например в един двубой в „Юнайтед Сентър“ в Чикаго, където играят и легендарните Булс. „Генералите“ вкарват толкова тройки, че се налага да бъдат предупредени или по-скоро подканени – да намалят темпото и да поспрат.

Дори има и неписано правило – след пропуск играчите на Вашингтон не трябва да взимат борбата. Камо ли пък да забиват в коша, нещо, запазено за Глоубтротърс.

„Имахме множество баскетболисти със солидни кариери в университета, вкарали по над 2000 точки в колежа. Ако играехме наистина, щяхме да ги побеждаваме значително повече“, категоричен е той.

Но това не е истински баскетбол, а просто шоу.

В което играчите в зелени екипи са лошите, а блестящите им съперници от другата страна винаги печелят.

Защото ако случайно стане така, че Харлем загуби, то голяма част от съперниците им ще се простят с договорите си. В тях това е записано.

Изобщо – генерали, но всъщност редници, подчинени на шоуто. В което са просто добавка.

 

Източник Dir.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *