Иван Сотиров: При желание проектите за демонтажа на МОЧА може да се изготвят за десетина дни, както е било през 1993 г.

Иван Сотиров: При желание проектите за демонтажа на МОЧА може да се изготвят за десетина дни, както е било през 1993 г.
Иван Сотиров, политически наблюдател и анализатор, бивш заместник-председател на СДС и бивш депутат, припомни на страницата си във Фейсбук хронологията на събитията от 1993 година. Тогава Столичната община е предприела действия за демонтирането на МОЧА. Кмет е бил проф. Александър Янчулев. Ето и неговия текст:
Припомням хронологията на събитията от 1993г., когато Столичната община предприе действия за демонтаж на МОЧА.
На 18.03.1993г. Столичният общински съвет възлага на кмета на Столична голяма община в срок до 01.05.1993г. да проведе необходимите процедури за демонтаж на скулптурните фигури и барелефи от паметника на Съветската армия.
На 28.04.1993г. столичният кмет проф. Янчулев информира министър-председателя проф. Беров, за това че има утвърден работен проект за демонтажа на паметника, който е съгласуван с Регионалната инспекция за държавен технически надзор, че е прието решение на Съвета по териториално-селищно устройство, строителство и архитектура с протокол от 26.04.1993г. и че с писмо вх.№ 143 от 27.04.1993г. е внесен проект в Държавната инспекция за териториално-устройствен и строителен контрол.
В началото на май зам.-кметът д-р Димов възлага демонтажа на общинската фирма „Градостроител“, която издига скеле, до средата на монумента, но под натиск на руския посланик правителството изпраща полиция и спира демонтажа с аргумента, че паметникът е държавна собственост.
Видно е, че при желание паметникът може да бъде демонтиран за няколко седмици. От посоченото писмо на столичния кмет до премиера е видно в кои институции и под кой номер са заведени съгласуваните проекти за демонтаж, но тези документи не са от особено значение, защото при добра воля такива проекти могат да се изготвят и съгласуват за десетина дни, както се е случило през 1993г.