ЕЦБ спря да повишава лихвите
ЕЦБ спря да повишава лихвите
© Reuters
Кой ще стане кмет?
Научавайте първи резултатите през целия ден на изборите с бюлетина „Дневник Експрес“
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Европейската централна банка остави лихвените проценти непроменени, както се очакваше в четвъртък, с което прекъсна безпрецедентна поредица от 10 последователни повишения на лихвените проценти. В същото време от централната банка на еврозоната подчертаха, че всякакви разговори за намаляване на лихвите са преждевременни.ЕЦБ вдигна лихвените проценти с общо 4.5 процентни пункта от юли 2022 г. насам, за да се бори с необуздания ръст на цените, но намекна миналия месец, че ще спре, тъй като възпиращият ефект от рекордно високите разходи за заеми започва да се усеща в икономиката.В България повишаването на основния лихвен процент започна по-късно, като размерът се определя на месечна база – от 1.42 през януари 2023 г. той достигна 3.64% през октомври.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
Ценовият натиск в еврозоната най-накрая отслабва и инфлацията е намаляла с повече от 50% за една година, докато икономиката се е забавила толкова много, че може да е в ход рецесия. Това засили пазарните нагласи, че повишаването на лихвите е приключило и следващият ход на ЕЦБ ще бъде намаление, коментира „Ройтерс“.Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард каза на пресконференция, че икономиката на еврозоната е слаба, но подчерта, че ценовият натиск остава силен и може да се влоши още повече, ако конфликтът в Близкия изток повиши разходите за енергия.“Трябва да бъдем стабилни. Това е днешното решение: Ние задържаме“, каза Лагард, добавяйки, че всякакви дискусии за това накъде могат да се насочат лихвените проценти в бъдеще – включително спекулации за намаляване на лихвите – са преждевременни.“Понякога бездействието е действие. Решението за задържане е смислено“, каза тя и добави, че то е взето единодушно.Говорейки в Атина, където определящите политиката на ЕЦБ проведоха срещата си за първи път от 15 години насам, Лагард каза, че е ясно, че въведените досега повишения на лихвените проценти оказват голямо влияние върху икономиката, особено за потискане на банково кредитиране.Еврото първоначално се понижи спрямо щатския долар, преди да компенсира част от този спад до -0,2% на ниво едно евро за $1,0544. Доходността на облигациите в еврозоната се понижи, както и спредът между доходността на италианските и германските 10-годишни облигации, използвани като един от ключовите ориентири.
С хода от четвъртък депозитната лихва на ЕЦБ остава на рекордно високите 4%, докато основната лихва е 4.5%.
Решението да се запазят лихвите непроменени вероятно ще засили увереността, че най-големите централни банки в света, включително Федералният резерв на САЩ, по същество са приключили със затягането на политиката след безпрецедентна серия от синхронизирани повишения.Така вероятно ще се измести фокусът на пазара върху това колко дълго лихвените проценти трябва да останат на сегашните си върхове. Това е сложно упражнение, тъй като инвеститорите залагаха, че следващият ход на ЕЦБ ще бъде намаление още през юни с последващи понижение с по един процентен пункт до следващия октомври. Това е график, който някои финансисти, формиращи политиките, смятат за нереалистичен.
Перспективите пред икономиката изглеждат все по-несигурни, излагайки на опасност така нареченото „меко приземяване“.
Индустрията е в рецесия, индикаторите за очакванията се влошават, потреблението е приглушено и дори пазарът на труда започна да се смекчава, като всичко това предполага свиване през втората половина на 2023 г.“Икономиката вероятно ще остане слаба до края на тази година“, каза Лагард. „Но тъй като инфлацията спада допълнително, реалните доходи на домакинствата се възстановяват и търсенето на износ от еврозоната се увеличава, би трябвало икономиката да се засили през следващите години.“Инфлацията в еврозоната, която беше 4.3% през септември, се очаква да се понижи до около 3.1% през октомври, когато предварителните данни бъдат публикувани следващата седмица. Това остава доста над официалната цел на банката за инфлация от 2%.