Виталий Егоров: Какво не е наред с Луна 25? (Допълнена)
Виталий Егоров: Какво не е наред с Луна 25? (Допълнена)
Понякога космическите кораби получават грешни команди. Това се случва много по-често, отколкото изглежда. Понякога могат да бъдат върнати към живот, понякога не. Не е нужно да отивате далеч за примери: преди няколко седмици НАСА просто не загуби Voyager 2 по същия начин. Въпреки целия си опит, бюджет и липса на корупция. Но ако това се случи, тогава двата най-важни ресурса за коригиране на грешка и възстановяване на контрола са познаването на местоположението на устройството и способността за провеждане на комуникационни сесии.
Очевидно Роскосмос не знае къде е Луна-25. А това означава, че той се нуждае от максимално възможен ресурс за изпращане на сигнали до Луната. И това е възпрепятствано от орбиталното въртене на Земята. Наземните станции на Роскосмос се намират само в Русия, т.е. те могат да общуват с Луната не цял ден и ако станцията в Уссурийск не е готова за такава работа, тогава като цяло се губят около 8 часа. Същото се случи и с Фобос-Грунт, но тогава европейците активно помогнаха на руските инженери, използвайки техните космически комуникационни станции в Австралия.
В Луна-25 европейците също си сътрудничиха с Роскосмос, планираха да инсталират и тестват прототип на своята камера за кацане на устройството, а в замяна обещаха да помогнат с комуникационни станции. Но нещо се случи през февруари 2022 г. Европа се оттегли от проекта, а тогавашният шеф на Роскосмос увери, че няма да има сътрудничество със страните, подкрепили Украйна. И сега, когато всяка секунда е ценна за спасяването на лунния апарат и неговия престиж, руската космонавтика просто чака луната да изгрее.
И искам да поздравя всички коментиращи, които питат „защо влачите политиката в космоса?“ Следващият път на въпроса „Къде е Луна-25?“ можете да отговорите „Не знам, не се интересувам от политика.“ Да видим кои приятелски страни ще предложат помощ на Роскосмос сега.
Няколко часа след тази публикация излезе и официално съобщение от Роскосмос:
„Предприетите на 19 и 20 август мерки за издирване на устройството и контакт с него не са дали резултат.
Според резултатите от предварителния анализ, поради отклонение на действителните параметри на импулса от изчислените, апаратът е преминал на извънпроектна орбита и е престанал да съществува в резултат на сблъсък с лунната повърхност.
С въпросите за изясняване на причините за загубата на Луната ще се занимава специално сформирана междуведомствена комисия.“
(Текстът е публикуван в kasparov.ru)