„Анархокапиталист“ против аборта, песото и държавата разтресе Аржентина

„Анархокапиталист“ против аборта, песото и държавата разтресе Аржентина

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

Той симпатизира на Доналд Тръмп в Съединените щати и крайнодесните „Вокс“ в Испания, но ги кара да изглеждат умерени: отхвърля аборта, противник е на държавата, иска да закрие министерството на образованието и да „изгори“ централната банка.Тръмп и „Вокс“ обаче са на хиляди километри от него: Хавиер Милей предизвиква (по определение на местните медии) неочаквано „политическо земетресение“ в Аржентина, за което страната не изглеждаше готова.На първичните избори, помагащи да се посочат кандидатите на избори – за президент и депутати – за вота през октомври, Милей взе 30% от вота – най-добрия резултат, със 7 млн. гласа или 2 млн. преднина пред следващия. Първият тур на вота на 22 октомври, когато е и 53-тият му рожден ден, може да предвещава буря в аржентинската политика: разликата между десните и управляващите перонисти преди този вот бе едва няколко пункта.Неочакван триумф

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

Милей привлече вниманието с остри критики към „паразитиращата, крадлива, безполезна политическа каста“ на Аржентина – макар от две години сам да е част от нея.Твърди, че иска да е икономист от дете, заради хиперинфлацията през 80-те години на миналия век. Ако действително е мечтал това, го постига: водещ икономист в пенсионна и финансова компания, консултирал е правителството, работил е за Ейч Ес Би Си. Десетилетие оглавява отдел за икономически изследвания в аржентински мозъчен тръст, работи с Международния икономически форум.Радикално десните му икономически и, по някои въпроси, социални възгледи го тласкат към силен резултат на парламентарните избори през 2021 г., когато коалицията му, „Свободата напредва“, стана трета в Буенос Айрес. Лозунгът му тогава бе:Не дойдох тук да водя агнета, а да събудя лъвове.Хавиер МилейНастоява, че е политически аутсайдер, макар да е депутат още от въпросните избори преди две години. Резултатът му сочи, че той успява да канализира за момента недоволството на аржентинците от икономическата криза в страната и инфлацията, възлизаща на 115 процента на годишна основа. Инфлацията в Аржентина надхвърли 100%Възможност за този неочакван от прогнозите (смяташе се, че той ще е втори след лявоцентристкия икономист Серхио Маса) триумф му даде обаче не партийната принадлежност, а аржентинската система на първични избори: всеки може да се регистрира, без значение от коя политическа сила е. Победителят в тях се смята за фаворит на „редовните“ избори; гласуването е задължително.Серхио Маса, с 21% на същия вот – 5.07 млн. гласа – остана втори. Трета е Патрисия Булрич, консервативният кандидат, с 16.98 на сто от вота или 4.02 млн. гласа.Радикални промениСред идеите му са някои плашещи по-голямата част от политическата класа икономически, но и социални, схващания.Така например, редом с централната банка, ще остане в историята и песото, което ще бъде заменено от американския долар. Държавни компании на загуба ще се приватизират. Не е изненадващо, че песото се срина с 18% при отварянето на пазарите в понеделник.Нещо повече, „либералната революция“ щяла отново да превърне Аржентина в „световна сила“. „За мен държавата е враг… Държавата е проблемът, а не решението“, заявявал е при участия в аржентински телевизии.Особено проблематични според Милей изглеждат конкретни елементи на тази държава: министерствата на културата, околната среда, науката, труда, „образованието и индоктринирането“. © Reuters Допустимо, според негови намеци, е началният етап на училищното образование да спре да бъде задължителен. Безплатното училищно образование може да бъде заменено със система от „ваучери“.

„Намираме се на прага на края на модела на кастата. Този модел, базиран на тази жестокост, която казва, че където има нужда, се ражда право, но се забравя, че това право някой трябва да го плаща“, каза в речта си след първичните избори. Нарече социалната справедливост „извращение“, защото предполагала неравно отношение пред закона и била предшествана от „грабеж“. „Ние сме единствената опозиция, единствените, които искат истинска промяна. Различна Аржентина не е възможна с едни и същи хора, със същите, които се провалят от сто години.“

Абортът трябва да е забранен, освен ако животът на майката не е в риск. Сексуалното образование било част от заговор за унищожаване на „традиционното семейство“, а климатичните промени – лъжа на либералите. Възгледите за сексуалното образование не му пречи да споделя собствените си предпочитания по телевизията, където всъщност набра популярност. Посвети резултата си на кучетата си.Наказани са и власт, и опозицияРезултатът на Милей не предопределя изборите на 22 октомври, но със сигурност е изпитание за управляващите. След президентът Алберто Фернандес, дългогодишен кадър на кабинетите на Нестор Киршнер и Кристина Фернандес де Киршнер, последната, понастоящем вицепрезидент, се надяваше изборът на Маса да помогне за задържането на перонистите във властта. В Аржентина е обявен почивен ден след неуспешно покушение срещу вицепрезидентаВъзможно е обаче Маса да се изправи срещу формална или неформална коалиция на Милей и Булрич. Дори това ще е новост за Аржентина, чиято политическа култура превръща обикновено изборите в състезание по двойки – кандидати на перонистите и на традиционната десница. „Ел Паис“ отбелязва, че наказанието е не само за управляващите, които не се справиха с бедността и безработицата, но и за традиционната опозиция, неуспяла да предложи алтернатива.Каквото и да стане на 22 октомври – и на евентуалния балотаж на 19 ноември – резултатите от първичните избори сочат, че Аржентина завива надясно.

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *