Борел: Китай е световен играч, Русия е безниностанция с атомна бомба
Борел: Китай е световен играч, Русия е безниностанция с атомна бомба
© audiovisual.ec.europa
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
Китай не е Русия. Китай е истински геополитически играч, докато Русия е икономическо джудже, тя е като бензиностанция, чийто собственик има атомна бомба.“Така Жозеп Борел, специалният представител за отношенията на ЕС с други държави и по въпросите на сигурността, отговори в интервю за „Ел Паис“ навъпрос как Европейският съюз трябва да предефинира отношенията си с Пекин.“Китай е твърде важен, за да се игнорира, но и твърде важен, за да се опитваме да го изолираме. Имаме важни разминавания, но това не е предизвикателство за нашата сигурност, каквото е Русия“, продължава той.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
„Трябва да намерим форми на диалог, който ни позволява да си сътрудничим при решаването на общи проблеми, като изменението на климата или задлъжнялостта на бедните страни. Ние нямаме интерес да допринасяме за поляризация на международната система, която води до двуполюсен свят и причинява появата на две конкуриращи се технологични системи, които принуждават всеки да избира между едната или другата. Ясно е, че сме по-близо до САЩ, но това не означава, че нямаме собствени интереси.“Борел е особено критичен към Русия и по повод нейната агресия в Украйна: „Путин жертва народа и армията си за своето лично и политическо оцеляване“ „Русия се провали в нахлуването си в Украйна, но е на път систематично да унищожи тази страна“ [Украйна – бел.ред] „Мариупол е еквивалентен на няколко Герника“. „Ние направихме това, което трябваше – да помогнем на Украйна да се защити, без да разширяваме конфликта. Но също така нашата помощ беше твърде постепенна.“ На въпрос дали бавното напредване на украинската офанзива не е знак, че войната придобива формата на хроничен конфликт, той отговаря:“Русия е изградила страхотни защити, на някои места дълбоки 30 километра. Сега Украйна е най-силно минираната страна в света, с пет мини на квадратен метър на фронтовата линия. В тези условия войната се води по принципа „проба-грешка“. Фронтална атака би била самоубийствена, особено без подкрепа от въздуха“ © audiovisual.ec.europa Според него, Москва не е изчерпала възможностите си и въпреки това, „от военна гледна точка Русия се провали – Путин искаше блицкриг, но минаха 18 месеца и той е в отбрана; проектът му за бързо завладяване е пълно фиаско и Русия вече плати огромна цена в материално и човешко отношение, като загуби 2000 танка – повече от всички армии в Европа взети заедно.“
Борел напомня, че „трябва да разберем, че това е конвенционална война с висока интензивност, която смесва най-модерните техники с най-класическите сцени на окопна война. Виждаме едновременно Първата световна война, Втората световна война и войната на бъдещето. И то със системни и ужасни атаки срещу мирното население. Трябва да напомним на тези, които казват, че това е битка между Русия и НАТО: „Ако е така, защо са тези бомбардировки срещу цивилното население?“ Само Мариупол е няколко пъти Герника. Хиляди украински цивилни, включително деца, са били депортирани. Изправени сме пред военни престъпления от исторически мащаби, които са сравними само с тези от Втората световна война.“
Той смята, че ще пожертва своя народ и своята армия за лично и политическо оцеляване и затова е толкова трудно да се договори мир. „А това, което трябва да бъде договорено, е нова система за колективна сигурност, която тази война разби.“Борел не вярва, че в плановете на Кремъл влиза атакуване на атакуване на държава от НАТО, но той също така напомни, че последните дронове и ракети, които поразиха украински пристанища по Дунав, паднаха на метри от румънската граница.“Путин греши за почти всичко. Представял ли си е, когато започна войната, че няма да може да напусне страната си, защото могат да го арестуват?“