БСП внася проект за връщане на забраната върху украинския внос на храни
БСП внася проект за връщане на забраната върху украинския внос на храни
БСП внася предложение Народното събрание да отмени решението си, с което вдига забраната за внос от Украйна и да приеме обратното решение – да наложи отново забрана. В проекта си социалистите не залагат краен срок на ограничението. Това съобщи пред журналисти в парламента председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Корнелия Нинова.
„Едностранно България да го направи, така както направиха Полша, Словакия, Унгария, а от вчера и Хърватия“, добави тя.
Попитана за какъв срок искат да наложат забраната, Нинова уточни, че такъв не са сложили.
„Винаги Народното събрание може да вземе обратно решение, когато проблемите бъдат решени“, коментира Нинова.
Лидерът на БСП уточни, че забраната, която предлагат да бъде възобновена, ще важи за зърнени култури, плодове и зеленчуци, мляко и месо, мед.
Според Нинова е очевидно, че европейските лидери започват да поумняват, докато управляващите в България обратно – да оглупяват все повече.
„Вижда се, че този сектор и в Европа, и в България е ключов и тези, които са отговорни държавници, вземат решение за защита на родните си икономики и производство, смята Нинова, цитирана от БТА.
Тя обясни, че затова още днес ще внесат предложението си и ще искат то да се гледа в дневния ред тази седмица.
По думите ѝ има нужда от време, спокойно да се обсъдят всички въпроси.
„Въпросът не е само за вноса на слънчогледа, а и за преразпределяне на субсидиите към плодове и зеленчуци, мляко и месо, за защита на малките и средни производители“, каза Нинова.
Трети ден земеделските производители протестират срещу вдигането на забраната за украински внос на храни и суровини. Тракторите са паркирани край Долни Богров в готовност част от тях да пристигнат днес в центъра на столицата.
Протестната готовност остава до подписване на меморандум с правителството, в който да бъдат записани ангажиментите му по повод исканията на протестиращите земеделци. Те не се отказаха на този етап от протеста и след вчерашните срещи и преговори с властта. Сред тях бяха обещания за още 63 млн. лв. и за задържане на вноса на слънчоглед, докато не се регулира необходимата квота, която да гарантира, че първо ще бъде изкупена българската суровина от складовете.