България е на 43-о място по икономическа свобода
България е на 43-о място по икономическа свобода
Нивото на икономическа свобода в България се връща 10 години назад, основно заради проблемите в правосъдието. Това показва изследване на канадския институт „Фрейзър“. То е осъществено съвместно с Института за пазарна икономика. Анализът обхваща икономическите показатели на 165 държави и територии до началото на миналата година.
Страната ни се нарежда на 43-о място. Ефектите от COVID-19 пандемията са основната катастрофа за икономиките в световен мащаб.
За първи път от години насам Хонконг отстъпва първата позиция, заради опитите на китайската народна партия да контролира частния сектор. Първенец в тазгодишната класация е Сингапур, следван от Хонконг, Швейцария и Нова зеландия. България се нарежда сред държави като Република Корея и Ямайка, като последна е Венецуела.
У нас има някои котви, които осигуряват стабилност през годините – това са плоския данък и стабилността на лева, заради валутния борд. Най-сериозният проблем, който ни дърпа назад е правната система и право на собственост. Особено лоша е оценката при безпристрастността на съдилищата, доверието в полицията и защитата на правото на собственост. По този показател се нареждаме дори след страни като Руанда, Уругвай и Молдова. Слабата правна система спъва инвестициите, посочват от ИПИ. Анализът отчита още, че хората в икономически свободните държави се считат за по-щастливи.
„Хората в свободните държави са с 8 пъти по-високи доходи. Отразява се дори и на продължителността на живота. В свободните държави 16 години е по-висока продължителността на живота. На бедността нивото е по-ниско. Най-бедните в тези държави са много по-богати в пъти отколкото най-бедните в несвободните държави”, посочи Зорница Славова, Институт за пазарна икономика.