Ето.ме: Фондация „Даная“ идва, за да спасява деца и родители
Ето.ме: Фондация „Даная“ идва, за да спасява деца и родители
© Фондация
Дневник Експрес
Научавайте най-важното и интересното с бюлетина в 17 часа. Всеки ден, директно в имейла Ви.
window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});
[class*=“general-article“] .article-content > p:first-of-type::first-letter { float: none; font-size: 17px; line-height: 1.42em; padding: 0; } „Ако имахме истинска детска болница, Даная може би щеше да е още тук.“ Това беше надписът до снимката на билбордовете, от които към софиянци гледаше през лятото починалата през май в „Пирогов“ 15-годишна Даная Кулева. С това послание майка й Ани Стоянова, дългогодишната гражданска активистка и за кратко депутат Кремена Кунева и още четири жени учредиха фондация на името на момичето. Неправителствената организация вече е почти готова с първия си проект – да основе иновативен център за подкрепа на деца пациенти и деца ученици и техните родители, в който те да получават медицинска, експертна, юридическа, психологическа подкрепа и всички възможности да се движат по-добре в лабиринтите на двете нереформирани системи.Първият център ще заработи в края на следващия месец в София, обявиха те в началото на седмицата на представяне на фондация „Даная“, целите и проектите, с които искат да подобрят двете огромни и проблемни сфери – детско образование и детско здравеопазване.Най-кратко основателките обобщават мисията така :
да няма повече нито един нелепо загубен живот на дете заради проблемите в здравната и образователната система.
googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });
Стремежът им е през първите две години повече от 200 семейства да получат подкрепа в центъра, да бъдат инициирани и подкрепени повече от 10 законодателни промени в двете сфери и да бъде открит нов център в друг град, който да повтори иновативния модел на подкрепа от столичния.След смъртта на две децаНа 9 май едно петнайсетгодишно момиче – Даная Кулева, губи живота си в „Пирогов“ заради късната намеса на лекарите. Преди това отчаяната й майка Ани Стоянова търси помощ от социалните мрежи, за да може детето й да бъде оперирано и да бъде обърнато внимание на проблема й. Телевизионно разследване по Би Ти Ви неотдавна показа, че Даная вероятно е можело да бъде спасена, а „Медицински надзор“ обяви в средата на септември, че ще провери столичните болници ИСУЛ и „Пирогов“ по случая.След смъртта й майка й подписва съгласие детето да стане донор и така момичето дава нов живот на четирима души.На същата дата, в която умира Даная Кулева, едно 13-годишно момче от Пловдив – Кристиян Бизов, се самоубива след получена двойка по математика и в емоционалната му реакция никой не го е подкрепил – припомниха от фондация „Даная“ случая, който провокира другата линия в дейността им – образованието.
„Даная и Крис ги няма, и не само тях, няма ги много деца, чиито животи сме могли да спасим“, каза Ани Стоянова на представянето. Тя допълни, че понякога се чуди дали ако Даная беше тук, е щяла да бъде активна към случващото се в здравеопазването и образованието.
„Не знам отговора и най-вероятно – не. Просто така работим ние, хората, трябва да ни се случи нещо ужасно, за да видим, че имаме огромен проблем. Извинявам се на всички деца и родители, че видях проблемите сега. Наистина не знаех, че здравеопазването ни е дъно, не знаех, че образованието ни може да погубва, не знаех, че може да убива“, каза Ани Стоянова.“Крис беше изключително интелигентно, здраво, весело дете, но към него имаше жестоко отношение. Той си замина, за да докаже, че има нещо гнило в системата и да ни даде сили да обединим сили и ръце това да не се случва повече“, каза Янко Бизов, бащата на Кристиян Бизов.Пред/и проблемитеСред основните цели на фондацията остава и създаването на функционална, съвременна и навременна Национална детска болница. В образователната сфера целта е да се осъвременят образователните стандарти за качествено задължително образование, което да създава пълноценни личности.“Ние чуваме за децата, които страдат, защото няма добро здравеопазване, за децата, които страдат, защото няма добро образование и някак си продължаваме да живеем с това, че просто ни е сбъркана държавата. Ние можем да направим много. Нашият център ще помага на деца и техните родителите в проблемите им със системата на здравеопазването и в системата на образованието. На Ани й се наложи да пише постове във фейсбук, за да може някой да се обади на министъра на здравеопазването и той да се обади на неврохирурга в „Пирогов“, който да отиде на третия ден, Крис щеше да е жив, ако някой го беше прегърнал“, каза Кремена Кунева, учредител на фондацията.
По думите й родителите и децата вече ще знаят, че няма да бъдат сами, не само юридически, не само като психологическа подкрепа, но и логистично и ще има кой да се погрижи да обикаля по болниците и институциите, за да им осигури необходимите документи. Именно с тези задачи започва работа центъра.
Кремена Кунева беше народен представител от гражданската квота на ДСБ в предишния парламент и каза, че „това, което видях, е, че здравеопазването отвътре няма да се оправи и го заявявам съвсем категорично. Гилдията на лекарите е разединена, интересите са огромни и често свършват на една маса с едни пари. Абсолютно смело го заявявам, там свършват. Децата ни са бройка, а зад тази бройка стои една пачка с пари. Нашата следваща цел е да видим текущите проблеми и да предлагаме адекватни, разумни законодателни промени. Ще настояваме те да бъдат приети и ако не бъдат приети, ще крещим и ще викаме, ако трябва, за да знаят, че повече така не може“, каза Кунева. © Надежда Чипева Основателките на Фондация „Даная“ (отляво надясно) – Мария Рангелова, Женя Лазарова, Кремена Кунева, Ани Стоянова, Светлана Клуковска и Жана Николова Д-р Женя Лазарова, директор на образователните проекти на фондацията, иска да променят образованието така, че децата да де учат как да се справят с проблеми, от които зависи животът им, да се формира хуманен подход и грижа за психическото развитие и здраве в детското здравеопазване и образование, да се създаде ефективна организация в майчиното и детското здравеопазване.Първи проекти – „ето.ме“, „изгради.ме“Основателите на фондацията смятат, че детското здравеопазване и образование са неразривно свързани и за тях е изключително важно да се постигне разбиране и защита на психическото и физическото здраве на децата-пациенти и техните родители.Центърът на фондация „Даная“ ще бъде именно такова физическо и виртуално място, което ще се стреми да бъде свързващото и коригиращото звено за по-добро детско здравеопазване и образование, и в подкрепа на най-уязвимите в процеса.Фондацията ще предлага юридическа подкрепа за защитата на правата на децата пациенти и техните родители. А психологическата подкрепа ще бъде оказвана от квалифицирани детски терапевти – на място или в самата болница.
Центърът ще предлага услугите и на социален асистент – логистична и административна подкрепа, за да може вниманието на родителя да бъде изцяло насочено към детето и неговото оздравяване.
През първата година за работата на центъра ще са необходими 159 200 лв., проектът за подкрепа в здравната сфера ето.ме – 166 680 лв. за година, а образователният проект, който е наречен изгради.ме – 241 140 лв.Основатели на фондацията са Мария Рангелова, Женя Лазарова, Кремена Кунева, Ани Стоянова, Светлана Клуковска и Жана Николова.Консултативният съвет на фондация „Даная“ е от шест експерти в двата сектора. Консултанти на здравния проект са трима известни лекари – доц. д-р Валери Велев, главен асистент в клиниката по детски инфекциозни болести на инфекциозната болница „Проф. Иван Киров“, д-р Борис Таблов, анестезиолог с 14 години опит в Германия, който се връща в България, за да работи за подобряване на детското здравеопазване, и доц. Рада Маркова, известен столичен педиатър.Образователният проект е подкрепен от експертизата на Траян Траянов, изпълнителен директор на фондация „Заедно в час“, Асенка Христова, образователен експерт с дългогодишен опит и консултант на Министерството на образованието и науката, и Венета Иванова, сертифициран детски и семеен психотерапевт, съавтор на методология за деца за разрешаване на конфликти и придобиване на комуникационни и емоционални компетенции и обучител на учители и студенти по медицина.Още за фондация „Даная“ и как може да подкрепите – тук и работната група във „Фейсбук“. Отивайки в „Пирогов“ с децата си, отиваме на война