Затягат контрола: Нова евродиректива задължава БНБ да упражнява надзор и върху „бързите кредити“
Затягат контрола: Нова евродиректива задължава БНБ да упражнява надзор и върху „бързите кредити“
С цел по-голяма защита при тегленето на кредит, евродепутатите гласуваха допълнения към Директивата за договорите за потребителски кредити, които страните от ЕС ще трябва да приложат до 3 години, съобщи БНР.
Новите правила ще пазят от изпадане в ситуация на свръхзадлъжнялост заради заеми, взети както от банки, така и от фирми за бързи кредити.
Последните така ще попаднат под контрола на Българска народна банка, обясни Богомил Николов – изпълнителен директор на асоциация „Активни потребители“:
„Незабележима особеност, но много важна за българските условия е, че новата директива задължава държавите-членки да упражняват надзор не само върху банковите кредитиращи институции, но и върху небанковите“.
„Това е ключово, тъй като прословутите бързи кредити в България се отпускат от небанкови финансови институции. Те подлежат на регистрация в БНБ, но след това процедурите по надзор никак не са ясни и по-скоро няма такъв ефективен надзор върху тяхната дейност“.
„Правилата ще обхванат нови продукти като схемите от типа „Купете сега, платете по-късно“ и рискованите краткосрочни кредити с високи разходи. Ще бъде подобрено и разкриването на преддоговорна информация, така че потребителите да правят информиран избор“, обясни европейският комисар по енергетиката Кадри Симсон, заедно с която в дебата взе участие полският евродепутат от ЕНП Кшищоф Хетман:
„През последните 15 години този пазар претърпя истинска революция – навиците на потребителите се промениха, цифровизацията напредва, електронната търговия се развива и автоматизираната оценка на кредитоспособността става все по-широко използвана“.
„Новите правила ще гарантират и че за оценката ще се използват само подходящи данни. Кредити ще се отпускат само на потребители, които са в състояние да изплащат устойчиво дълга си. Ще се предотврати предлагането на прекалено скъпи кредити по план и ще се гарантира на потребителите в затруднено положение, че получават подходяща подкрепа и не ще изпаднат в дългови спирали“, обясни еврокомисарят.
„Отсега нататък всеки кредитор ще трябва да гарантира, че потребителят е в състояние да изплати кредита, както и че е добре информиран предварително за всички рискове“, добави френският евродепутатът от „Обнови Европа“ Стефани Йон-Куртан.