Италия за трета поредна година е баскетболният кошмар на сърбите

Италия постигна драматична и много важна победа над Сърбия във Филипините със 78:76 във втората групова фаза на Световното първенство по баскетбол.

Италианците се нуждаеха от триумфа, за да изравнят по точки своя съперник в класирането, като и двата тима имат по седем след три победи и една загуба. По-добрата точкова разлика в мачовете обаче дава аванс на италианците, а той може да се окаже много важен.

Другият мач от тазу група е между Домениканска Република и Пуерто Рико, а при триумф на пуерториканците четирите отбора ще са с еднакъв актив преди последния кръг. Ако пък домениканците победят, със сигурност са четвъртфиналист, а един измежду Италия или Сърбия ще отпадне още преди четвъртфиналите.

Италия, сочена за тотален аутсайдер преди мача, победи Сърбия в много важен турнир в трета поредна година. Същото се случи на Евробаскет през 2022-а в осминафиналите, както и на олимпийските квалификации през 2021-а.

Най-резултатен за победителите бе играчът на Юта Джас Симоне Фонтекио с 30 точки. Марко Спису добави 14, а Джиджи Датоме 10. За сърбите Богдан Богданович завърши с 18 точки, а Огнен Добрич добави 15.

В друг мач от днес САЩ си осигури мястото на четвъртфиналите след четвърта поредна победа. Тя дойде срещу Черна гора след 85:73.

Антъни Едуардс завърши със 17 точки, а Остин Рийвс спомогна с 12. За черногорците звездата им Никола Вучевич бе най-резултатен с 18 точки, като впечатли и с 15 взети борби.

Черна гора все още има шанс да се класира, но трябва да търси задължителна победа над Гърция в следващия си мач.

Германия също е сигурен четвъртфиналист след триумф със 100:73 над Грузия.