Китай спря данните за рекордно високата младежка безработица

Китай спря данните за рекордно високата младежка безработица

© Reuters

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното всеки ден в 17 часа.

window.dnevnik.eventPush(‘newsletter_form_impression’, {‘newsletter_number’:’2′,’newsletter_name’:’Дневник Експрес’});

Китай спря да публикува данни за безработицата сред младите от 16- до 24-годишна възраст в момент, когато този показател достига рекордни стойности, с аргумента, че ще „преразгледа методологията“.Това е поредното ограничаване на данни от китайските власти и според „Ройтерс“ чуждите инвеститори и дори (неочаквано за страната) мнозина в социалните мрежи показват безпокойство. Един коментатор вижда опит „да си заровиш главата в пясъка“, друг казва, че „ако затворите очи, значи не съществува“. Само за няколко часа публикацията, в която китайската статистика съобщава това, е видяна от 140 млн. души в платформата Weibo.Решението съвпада с труден икономически момент, в който централната банка неочаквано намали водещите лихви за втори път за три месеца пред риск от дефлация и рецесия, предвид резкия срив на износа (рекордно нисък за три години).“Оптимизиране“

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1611834613314-0’); });

То се обявява малко след публикуването на по-слаби от очакваното данни за фабричните продажби и продажбите на дребно. Проблемът, според говорителя на статистичeската служба Фу Линхуей, цитиран от агенцията, е, че предвид нарастващия брой на студентите през последните години методите за събиране на данни трябва да се „оптимизират“. По тази причина ще спре и публикуване на данните за „други възрастови групи“.Младите китайци са изправени пред труден сезон за търсене на работа: според статистиката от юли младежката безработица в азиатския гигант е достигнала 21.3% предходния месец. При това делът на завърналите се у дома до шест месеца след дипломирането е нараснал до 47% през 2022 г. спрямо 43% през 2018-а.Обществото има различни възгледи дали студентите, които търсят работа преди дипломирането си, трябва да бъдат включени в проучванията на работната сила и статистиката.Фу Линхуей, говорител на националната статистическа службаОт края на миналата година насам в Китай се наблюдават ограничения както в достъпа до бизнес данни – например до някои корпоративни регистри за чужденци – така и до някои академични списания. От зимата не се публикуват някои данни, свързани с коронавируса, причиняващ COVID-19; потокът от информация спря, докато според непотвърдени данни милиони се заразяваха всеки ден. През април Китай се отказа и от публичното оповестяване на данните от индекса за потребителското доверие. Населението на Китай е намаляло за пръв път от над 60 годиниПричинитеИкономисти предсказваха повишение на младежката безработица и през юли, отбеляза „Ню Йорк таймс“. Показателят се е удвоил от 2019 г. насам, отчасти заради икономическата нестабилност, свързана с пандемията и китайската политика на „нулев COVID“, прекъсването на учебния процес за мнозина, а с него – и на цикъла, водещ до ценни стажове, отварящи вратата за предложение за работа, продължава американският вестник. „Нулев COVID“? Големият риск за световната икономика може да е КитайКитай опитва да насърчи частния сектор да наема повече млади служители, включително чрез стимули, и оказва натиск върху колежи и университети да помагат в намирането на работа, но частните компании, където са 80% от работната сила, са засегнати особено тежко от локдауните и масовото тестване.Има обаче и други причини. Например, продължава „Ню Йорк таймс“, репресиите срещу технологичния сектор по време на пандемията, както и в недвижимите имоти и образованието. Резултатът са стотици хиляди съкращения и предпазлив подход към експанзията в бизнеса.

Фактор същевременно е рекордният брой завършващи колеж или университет – очаква се те да са 11.6 млн. през 2023 г., с милион повече от миналата година. Тъкмо технологичният сектор, където те често търсят работа, още не се възстановява, за разлика от строителството и транспорта, привличащи необразовани кадри. За по-образованите китайската икономика към момента не е създала достатъчно работни места. В репортаж този месец медията разказа за откриване на учебната година в китайски колеж, чийто президент, вместо да насърчи младите да преследват мечтите си, им казал: „Не бива да сте твърде придирчиви.“

Според китайски изследователи този проблем може да продължи с десетилетия и да създаде социални и дори политически проблеми. Трети мандат, чистка, неочаквани данни: Си избра сигурността пред икономиката

 

Източник Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *