НАСА: Можем да извличаме кислород на Марс
НАСА: Можем да извличаме кислород на Марс
Експеримент, проведен на Марс, показа, че е възможно да се извлече годен за дишане кислород от тънката марсианска атмосфера.
Апарат с размер на куфарче (MOXIE), монтиран на марсохода Perseverance на НАСА, многократно разгражда молекули във въздуха на Марс, за да генерира малък, но постоянен запас от кислород.
„Впечатляващото представяне на MOXIE показва, че е възможно да се извлече кислород от атмосферата на Марс – кислород, който може да помогне за доставянето на годен за дишане въздух или ракетно гориво на бъдещите астронавти“, казва Пам Мелрой, заместник-администратор на НАСА.
„Разработването на технологии, които ни позволяват да използваме ресурси на Луната и Марс, е от решаващо значение за изграждането на дългосрочно лунно присъствие, създаването на стабилна лунна икономика и ни позволява да подкрепим първоначална кампания за изследване на Марс от хора.“
Експериментът MOXIE, проектиран от учени от Масачузетския технологичен институт, се провежда от кацането на Perseverance на Марс през февруари 2021 г.
За един час работа малкият апарат произвежда 10 грама кислород – около 20 минути дишащ кислород за един астронавт. Тази стойност варира и често е по-малка.
Изследователите под ръководството на физик и главен изследовател на MOXIE Майкъл Хехт от MIT вярват, че могат да разработят пълномащабна система, включваща нова и подобрена версия на устройството за извличане на кислород, средство за втечняване на този газ , и начин за съхранение на течността.
Бъдещите марсиански изследователи ще се нуждаят от цялата помощ, която могат да получат, за да бъдат самодостатъчни.
За изискванията за дишане на екип от астронавти, живеещи на Марс за една година, и течното гориво, необходимо за задвижване на космически кораб към Земята, ще са необходими около 500 метрични тона кислород.