Позицията на Пекин спрямо Украйна „вреди на имиджа на Китай“
Позицията на Пекин спрямо Украйна „вреди на имиджа на Китай“
Позицията на Пекин спрямо Украйна „вреди на имиджа на Китай“, казва европейският комисар по търговията на Валдис Домбровскис по време на визита в Китай, предаде Франс прес.
„Налице е (…) риск за репутацията на Китай“, заяви комисарят, говорейки пред студенти в университета „Цинхуа“ в Пекин. „Тази позиция вреди на имиджа на страната не само по отношение на европейските потребители, но и на бизнеса“, допълни той, визирайки позицията на Китай във връзка с Украйна.
„Териториалната цялост винаги е била ключов принцип за Китай в международната дипломация, но войната, водена от Русия, е грубо нарушение на този принцип“, подчерта еврокомисарят.
„Освен това Китай винаги се е застъпвал за това, че всяка страна трябва да бъде свободна да избира своя път на развитие“, добави той. „Ето защо за нас е много трудно да разберем позицията на Китай относно войната на Русия срещу Украйна, тъй като тя нарушава основните принципи на Китай“.
Китай и Русия се смятат за стратегически съюзници, като двете страни често хвалят „неограниченото“ си партньорство и икономическото и военното си сътрудничество.
Европейските компании в Китай се притесняват от новите закони за национална сигурност и поставят под въпрос дейността си в страната, предупреди още Домбровскис.
„Европейските компании са обезпокоени от посоката, в която поема Китай и много от тях се чудят за позицията си в тази страна“, каза той.
„Те се чудят дали това, което мнозина смятаха за взаимоотношения „печеля-печеля“ през последните десетилетия, може да се превърне в динамика „губя, губя“ през следващите години“, добави той.
„Китайското правителство е създало по-политизирана бизнес среда, като е разширило набора от инструменти за защита на националната сигурност и развитието си“, отбеляза той.
И „това е довело до по-малка прозрачност, неравен достъп до обществени поръчки, дискриминация по отношение на стандартите и изискванията за сигурност, както и изискванията за локализиране и прехвърляне на данни“, предупреди европейският комисар.
Той посочи по-специално законите за националната сигурност, одобрени наскоро в Китай. „Новият Закон за външните отношения и новата версия на Закона за борба със шпионажа предизвикват голяма загриженост у нашата бизнес общност, тъй като тяхната двусмисленост оставя твърде много възможности за тълкуване“, предупреди той.