Познават ли младите българи историята си

Отец Ириней - духовникът, който привлича хора към вярата в TikTok

Познават ли младите българи историята си

За дебатите, кои празници трябва да празнуваме, как четем историята с днешна дата и може ли наистина тя да бъде увлекателна за децата? Коментар по темата в студиото на „Пресечна точка“ направи Марио Мишев, основателят на страницата „Българската история“. 

„Когато честитим празник като Деня на независимостта на един петокласник пример – той не би могъл да разбере в пълнота какво значи всъщност независимост и каква е разликата от освобождението. И, може би, първо трябва наистина да илюстрираме, че не винаги хората са живели по начина, по който живеем ние днес. И това е основното послание, което отправяме винаги на учениците. Че колкото и в момента често възрастните да се оплакват от ежедневието си, ежедневието на нашите предшественици е било в пъти по-тежко и нещата, които те са постигнали, са ги постигнали с много повече усилия, от колкото нас е ни нужни днес“, подчерта той. 

И допълни: „Това е независимостта и това е някакси възможността ти да се заявиш, да бъдеш свободен, да се развиваш и това е нещо, което днес честваме и отбелязваме“. 

Той обясни и защо е основал страницата „Българска история“. „Решението го взехме доста отдавна. Преди 11 години ние бяхме ученици и казвам ние, защото сме една групичка от класа – хора, които получихме много силен класък от нашия учител по история да се занимаваме с история. И така основахме страницата „Българска история“ и всички инициативи и последствия. Още като първи курс студенти започвахме да обикаляме училищата, точно защото все още носихме това вдъхновение в себе си. Това точно семе, което посади учителят ни по история, господин Дюлгеров. Знаехме колко е лесно, а колко не се практикува, увлекателното разказване на историята. Знаехме колко е тънка границата между това един ученик да бъде абсолютно отегчен и просто да смята историята за обикновен разказвателен предмет. И от това всъщност историята стана негов двигател. Истината е, че всеки човек рано или късно се обръща към историята“, посочи той. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

 

Източник Nova.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *