Проф. Калин Янакиев: От 5 години архимандрит Васиан развива подривна политическа дейност срещу България
Проф. Калин Янакиев: От 5 години архимандрит Васиан развива подривна политическа дейност срещу България
От 5 години архимандрит Васиан развива подривна политическа дейност на наша територия. В това бе категоричен проф. Калин Янакиев, философ, богослов и преподавател в СУ „Св.Климент Охридски“, коментирайки темата за политизацията на църквата у нас и по света в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“. Припомняме, че по-рано днес Руската църква в столицата затвори врати след като експулсира трима нейни представители, включително настоятеля на подворието ѝ – архимандрит Васиан Змеев.
Богословът припомни и че миналата седмица Република Северна Македония изгони от страната трима дипломати и един свещеник „обявявайки ги за персона нон грата и обвинявайки ги в шпионаж. Свещеникът е предстоятелят на руското подворие, на Руската църква в центъра на София – архимандрит Васиан Змеев. Този шпионин от 5 години пребивава абсолютно необезпокояван в България. Занимава се именно с такава дейност – да разваля отношението между Българската и Македонската православна църква, да разваля отношенията между Македонската и Константинополската патриаршия, изобщо да върши подривна, собствено политическа дейност на наша територия“, допълни философът.
„Ще обърна внимание на едно видеобръщение отпреди около 2 месеца на Видинския митрополит Данаил, в което около час той недвусмислено защитава руската агресия в Украйна. Също така, миналата година по някакъв повод Старозагорският митрополит в разгара на войната награди с църковен орден посланика на Русия в България- г-жа Митрофанова“, заяви проф. Янакиев.
„Политизацията на християнството в Русия е силно изразено от началото на войната в Украйна“
„В проповед преди няколко месеца, руският патриарх Кирил обяви, че на всеки загинал на бойното поле в Украйна, ще му бъдат простени всички сторени от него грехове. Тоест, ако например е бомбардирал цивилното население на определен град, избил е там жени и деца и след това самолета му бъде свален, ще му бъдат простени греховете, например, че се е напивал с водка или е бил жена си“, обясни философът.
На въпрос как определя абсолютния монопол и узурпаторство върху християнството в Русия от Владимир Путин, богословът отговори така:
„Това аз наричам отровно православие или православен джихадизъм. Мисля, че това са точни определения за онова, което се случва с руското православие. Трябва да припомня тук, че тази параправославна или манихейска идеология на Руската църква бе осъдена миналата или по-миналата година, след началото на войната в Украйна от редица световноизвестни богослови на конференция във Волос, където се бяха подписали над 100 души и трябва да кажа с известна скромност, че подпис под тази декларация сложих и лично аз“, добави той.
Политизирането на религията в България – „Така наречените консервативни партии в България непрекъснато злоупотребяват с някаква привързаност към православието“
„Особено това се забелязва сред дейците на партиите “Възраждане“, но и на БСП, колкото и да е парадоксално това. Защото те например непрекъснато свеждат православието до религия, която защитава традиционното семейство, традиционното хетеросексуално семейство от мъж и жена. И това е толкова глупаво, че ако това би било вярно, то християнството и православното християнство би трябвало да е нещо, което е световен феномен“, смята той.
„Не е вярно, че църквата трябва да стои много далеч от това, което става по света“
„Такова отчуждение между църква и свят, каквото лицемерно някои ни проповядват, просто не отговаря на истината. В историята ние сме били свидетели на редица деяния на църковни предстоятели, за които сега въобще не можем да си представим. Така например, един светец от IV-V век Свети Амвросий Медиолански буквално е прогонил от храма не някой друг, а император, при това император, който е провел успешно Втория вселенски събор, във връзка с това, че малко преди това той е извършил кръвопролитие. Църквата трябва да се бори за правото, а правото или неправото често пъти стават в политическите сфери“, смята богословът, според когото основната функция на църквата е да отстоява доброто и да осъжда злото.
За превенцията от религиозна пропаганда:
„Първо, и преди всичко имаме за авторитет свещеното писание и по-специално свещеното писание на Новия завет, т.е. Евангелията и посланията на Апостолите. Там ще разберем какво е християнството и няма да могат да ни съблазнят с негови злоупотреби. По-нататък, за да бъде човек същински християнин, а не християнин формиран от злонамерени политически идеологии и служещи си с християнството, е добре той да бъде и църковен човек, т.е. да живее в църковна общност, което не означава, да не участва и в социалния, политическия живот на обществото“, каза в заключение проф. Калин Янакиeв.