„Русия е враг и окупатор“: защо арменците се обърнаха срещу Путин

„Русия е враг и окупатор“: защо арменците се обърнаха срещу Путин - 1

„Русия е враг и окупатор“: защо арменците се обърнаха срещу Путин

Пред руското посолство в Ереван се проведе масов митинг, на който участниците скандираха, че Русия е враг и окупатор, както и „Путин хуйло“.

Акцията се проведе часове, след като Азербайджан обяви, че започва антитерористична операция в Нагорни Карабах. В Ереван се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите.

Отдавна имаше опасения, че ще се стигне до нова ескалация в Нагорни Карабах. Русия, която уж трябваше да гарантира сигурността там, промени геополитическите си предпочитания и към момента сътрудничеството с Азербайджан е по-важно за режима на Путин.

Една от причините е коридорът Север-Юг (минаващ през Азербайджан), който значително намалява разходите при движението на стоки. Освен това отношенията между Армения и Русия рязко се влошиха. Арменският премиер Никол Пашинян призна наскоро, че Армения е допуснала голяма грешка, разчитайки на Русия за сигурността си. Русия се провали да изпълни гаранциите си за сигурност както в Организацията на Договора за колективна сигурност, така и като мироопазващи сили в Нагорни Карабах.

Азербайджан, от друга страна, има стратегическата подкрепа на Турция, както и на западните страни, които след руската агресия в Украйна са все по-зависими от азерския газ. Разрастващите се енергийни връзки с Азербайджан послужиха като спирачка за ЕС да критикува Баку. Азербайджан дори подобри напрегнатите си отношения с Иран през последните месеци.

Михайло Подоляк, съветник на украинския президент, заяви, че случващото се в Нагорни Карабах е поредно доказателство на неоспоримия факт, че Русия винаги предава всекиго. Членството на Армения в Организацията на Договора за колективна сигурност на практика не доведе до нищо.

Вчера протестиращи арменци поискаха страната им да се оттегли от ОНД, наричайки Путин страхливец, който е отговорен за военни престъпления в Украйна и Нагорни Карабах. Руските сили в Нагорни Карабах ясно показаха, че нямат намерение да се намесят. Според Института за изследване на войната (ISW) Русия губи влиянието си в региона.

Двете бивши съветски републики Азербайджан и Армения спорят за Нагорни Карабах от разпадането на Съветския съюз насам. Вече са водили две войни. Според международното право Нагорни Карабах принадлежи на Азербайджан, но в района живеят и етнически арменци. След шестседмичните сражения през 2020 година, които взеха над 6500 жертви, Русия влезе в ролята на посредник при постигането на споразумение за прекратяване на огъня.

Русия обаче се провали в ролята си на посредник в Нагорни Карабах. А историческият урок, който нейните съюзници трябва да разберат ясно, е, че сключват сделка с дявола. Русия би предала всекиго, ако има изгода от това. Армения разбра това по трудния начин.

 

Източник Fakti.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *