Тагарев: Готвим се за отговор на всяко възможно решение на Путин

Тагарев: Готвим се за отговор на всяко възможно решение на Путин

Тагарев: Готвим се за отговор на всяко възможно решение на Путин

Местоположението на военната инфраструктура, която ще се ползва от многонационалните сили край Кабиле, е избрана внимателно от военни експерти. Това ще бъде българска инфраструктура, но ще има възможност да се ползва и от нашите съюзници, които са част от състава на многонационалната бойна група, начело на която стои Италия – това каза пред журналисти в Сливен министърът на отбраната Тодор Тагарев.

Той увери, че „по никакъв начин хората, откъдето и да са, където и да бъде разположена подобна инфраструктура, не трябва да се притесняват, тъй като многонационалната бригада, но и цялата наша армия представлява интерес за един евентуален агресор“. И успокои хората от района, че окончателното решение ще бъде предложено за одобрение от Народното събрание, въпреки че досега не е имало подобна практика.

„Ако имате притеснения, притеснявайте се от намеренията на господин Путин, който седи в Кремъл. А ние се готвим на всякакво негово възможно решение да дадем подходящ отговор“, каза още военният министър, цитиран от Агенция „Фокус“.

Той подчерта, че районът на Кабиле е наблизо до летище, до полигон Ново село, до ЖП линии и до морето. „Този район отговаря на всички изисквания, но окончателното решение все още не е взето“, добави Тагарев.

„Благодарение на Русия, която поведе пълномащабна война срещу Украйна и която не скрива неприятелските си намерения спрямо нас и нашите съюзници от НАТО, ние сме длъжни да взимаме мерки. Тези мерки са със засилена бдителност и повишаване капацитета за спиране и отбрана“, поясни министърът.

Тагарев допълни, че първото предназначение на тези сили в осемте страни от източния фланг на НАТО е да възпрат потенциален агресор, така че той да не посмее да предприеме действия, или ако все пак успее, „ние всички заедно да се отбраняваме и да гарантираме сигурността си и да запазим териториалната си цялост“.

Заради геополитическата обстановка армията вече ще се въздържа от това да предава имоти на други държавни институции или било за приватизация, каза още Тагарев. „Не знаем какво ще ни потрябва в новите условия“, категоричен бе Тагарев. Около 1000-1500 военнослужещи от състава на многонационалната бойна група ще бъдат настанени у нас, като инфраструктурата ще бъде направена така, че да има възможност и за настаняване на допълнителни сили.

В българската икономическа зона в Черно море няма присъствие на руски военни кораби

В момента в българската икономическа зона в Черно море няма присъствие на руски военни кораби. Това потвърди началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в Сливен. По думите му руските сили са се изтеглили след превантивни действия на българския военноморски флот и НАТО.

„Ние засилихме наблюдението в тези морски пространства, след това се предприеха и мерки в колективен формат, т.е. беше повдигнат въпросът на ниво НАТО, за да получим подкрепа на ниво на ситуационната осведоменост. От тогава не сме наблюдавали влизане на руски кораби и наближаване в тази зона. И го потвърждавам към настоящия момент“.

 

Продължаваме да инвестираме в отбранителните способности и в медицинското осигуряване

Министерството на отбраната ще продължава да инвестира в развитието на болничните заведения от системата на Военномедицинска академия (ВМА), увери министърът на отбраната при посещението си в Сливен, където участва в тържественото честване на 100-годишнината на МБАЛ-Сливен към ВМА и в откриването на реновираната сграда на инфекциозното отделение.

„Болницата осигурява преди всичко Българската армия и формированията в региона, както и нашите съюзници, които са тук, за да гарантират по-високата ни сигурност. Болницата е много важен актив и за гражданите на Сливен и региона“, подчерта в словото си министър Тагарев, цитиран от БТА. 

„Мащабна война се води съвсем близо до нашите граници. Правителствата в региона заделят значителни ресурси за развитие на отбранителните способности. Това прави и България. Това прави и българското правителство. И следващата година финансирането за отбрана ще е не по-малко от 2% от Брутния вътрешен продукт на страната – разходи, които не сме виждали в последните 20 години. Затова имаме възможност да инвестираме както в отбранителни способности, така и в тяхното медицинско осигуряване и в частност в медицинска болница Сливен“, посочи Тагарев. Той поздрави ръководството и колектива на МБАЛ – Сливен и им пожела успех.

Сградата на отделението по инфекциозни болести е построена през 1977 г. , обновяването ѝ започва през октомври 2020 г. Тя е обновена според най-съвременните стандарти за работа в инфекциозна среда с нулеви вредни емисии за въздух и вода и осигурява максимален комфорт и биологична сигурност за пациенти и персонал. 

Болницата осигурява преди всичко Българската армия и формированията в региона, както и нашите съюзници, които са тук, за да гарантират по-високата ни сигурност. Болницата е много важен актив и за гражданите на Сливен и региона, каза министърът.

На тържеството присъстваха и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на Военномедицинската академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. 

Министър Тагарев участва и в Дискусионна кръгла маса на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОРА), посветена на ползата от съвместните проекти и съоръжения за националната сигурност на страната.

 

Източник Dir.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *